OSCARS 2016

ladda ned

Här är de som vann, och de som blev nominerade för årets Oscars-gala.

BÄSTA FILM

VINNARE: Spotlight – Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin och Blye Pagon Faust

The Big Short – Brad Pitt, Dede Gardner och Jeremy Kleiner

Brooklyn – Finola Dwyer och Amanda Posey

Mad Max: Fury Road – Doug Mitchell och George Miller

The Martian – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer och Mark Huffam

The Revenant – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro González Iñárritu, Mary Parent och Keith Redmon

Room – Ed Guiney

Spionernas bro – Steven Spielberg, Marc Platt och Kristie Macosko Krieger

BÄSTA REGI

VINNARE: Alejandro González Iñárritu – The Revenant

Lenny Abrahamson – Room

Tom McCarthy – Spotlight

Adam McKay – The Big Short

George Miller – Mad Max: Fury Road

 

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL

VINNARE: Leonardo DiCaprio – The Revenant som Hugh Glass

Bryan Cranston – Trumbo som Dalton Trumbo

Matt Damon – The Martian som Mark Watney

Michael Fassbender – Steve Jobs som Steve Jobs

Eddie Redmayne – The Danish Girl som Lili Elbe

 

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL

VINNARE: Brie Larson – Room som Joy “Ma” Newsome

Cate Blanchett – Carol som Carol Aird

Jennifer Lawrence – Joy som Joy Mangano

Charlotte Rampling – 45 år som Kate Mercer

Saoirse Ronan – Brooklyn som Eilis Lacey

 

BÄSTA MANLIGA BIROLL

VINNARE: Mark Rylance – Spionernas bro som Rudolf Abel

Christian Bale – The Big Short som Michael Burry

Tom Hardy – The Revenant som John Fitzgerald

Mark Ruffalo – Spotlight som Michael Rezendes

Sylvester Stallone – Creed som Rocky Balboa

 

BÄSTA KVINNLIGA BIROLL

VINNARE: Alicia Vikander – The Danish Girl som Gerda Wegener

Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight som Daisy Domergue

Rooney Mara – Carol som Therese Belivet

Rachel McAdams – Spotlight som Sacha Pfeiffer

Kate Winslet – Steve Jobs som Joanna Hoffman

 

BÄSTA ORGINAL MANUS

VINNARE: Spotlight – Josh Singer och Tom McCarthy

Ex Machina – Alex Garland

Insidan ut – Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley och Ronnie Del Carmen

Spionernas bro – Matt Charman, Ethan Coen och Joel Coen

Straight Outta Compton – Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge och Alan Wenkus

 

BÄSTA MANUS EFTER FÖRLAG

VINNARE: The Big Short – Charles Randolph och Adam McKay

Brooklyn – Nick Hornby

Carol – Phyllis Nagy

The Martian – Drew Goddard

Room – Emma Donoghue

 

BÄSTA ANIMERADE FILM

VINNARE: Insidan ut – Pete Docter och Jonas Rivera

Anomalisa – Charlie Kaufman, Duke Johnson och Rosa Tran

Fåret Shaun – Filmen – Mark Burton och Richard Starzak

När Marnie var där – Hiromasa Yonebayashi och Yoshiaki Nishimura

Pojken och världen – Alê Abreu

 

BÄSTA ICKE-ENGELSKSPRÅKIGA FILM

VINNARE: Ungern – Sauls son

 Colombia – Embrace of the Serpent

Danmark – Kriget

Frankrike – Mustang

Jordanien – Theeb

 

BÄSTA DOKUMENTÄR

VINNARE: Amy – Asif Kapadia och James Gay-Rees

Cartel Land – Matthew Heineman och Tom Yellin

The Look of Silence – Joshua Oppenheimer och Signe Byrge Sørensen

What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby och Justin Wilkes

Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky och Den Tolmor

 

BÄSTA KORTFILMSDOKUMENTÄR

VINNARE: A Girl in the River: The Price of Forgiveness – Sharmeen Obaid-Chinoy

Body Team 12 – David Darg och Bryn Mooser

Chau, Beyond the Lines – Courtney Marsh och Jerry Franck

Last Day of Freedom – Dee Hibbert-Jones och Nomi Talisman

Minnen från Shoah – Adam Benzine

 

BÄSTA KORTFILM

VINNARE: Stutterer – Benjamin Cleary och Serena Armitage

Alles wird gut – Patrick Vollrath

Ave Maria – Basil Khalil och Eric Dupont

Day One – Henry Hughes

Shok – Jamie Donoughue

 

BÄSTA ANIMERADE KORTFILM

VINNARE: Historia de un oso – Gabriel Osorio Vargas och Pato Escala Pierart

Prologue – Richard Williams och Imogen Sutton

Sanjay’s Super Team – Sanjay Patel och Nicole Paradis Grindle

We Can’t Live Without Cosmos – Konstantin Bronzit

World of Tomorrow – Don Hertzfeldt

 

BÄSTA FILMMUSIK

VINNARE: The Hateful Eight – Ennio Morricone

Carol – Carter Burwell

Sicario – Jóhann Jóhannsson

Spionernas bro – Thomas Newman

Star Wars: The Force Awakens – John Williams

 

BÄSTA SÅNG

VINNARE: “Writing’s on the Wall” från Spectre – Sam Smith och Jimmy Napes

“Earned It” från Fifty Shades of Grey – Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason “DaHeala” Quenneville och Stephan Moccio

“Manta Ray” från Racing Extinction – J. Ralph och Antony Hegarty

“Simple Song #3” från Youth – David Lang

“Til It Happens to You” från The Hunting Ground – Diane Warren och Lady Gaga

 

BÄSTA LJUDREDIGERING

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Mark A. Mangini och David White

The Martian – Oliver Tarney

The Revenant – Martín Hernández och Lon Bender

Sicario – Alan Robert Murray

Star Wars: The Force Awakens – Matthew Wood och David Acord

 

BÄSTA LJUD

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Chris Jenkins, Gregg Rudloff och Ben Osmo

The Martian – Paul Massey, Mark Taylor och Mac Ruth

The Revenant – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom och Chris Duesterdiek

Spionernas bro – Andy Nelson, Gary Rydstrom och Drew Kunin

Star Wars: The Force Awakens – Andy Nelson, Christopher Scarabosio och Stuart Wilson

 

BÄSTA SCENOGRAFI

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Colin Gibson och Lisa Thompson

The Danish Girl – Eve Stewart och Michael Standish

The Martian – Arthur Max och Celia Bobak

The Revenant – Jack Fisk och Hamish Purdy

Spionernas bro – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo och Bernhard Henrich

 

BÄSTA FOTO

VINNARE: The Revenant – Emmanuel Lubezki

Carol – Edward Lachman

The Hateful Eight – Robert Richardson

Mad Max: Fury Road – John Seale

Sicario – Roger Deakins

 

BÄSTA SMINK

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega och Damian Martin

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann – Love Larson och Eva von Bahr

The Revenant – Sian Grigg, Duncan Jarman och Robert A. Pandini

 

BÄSTA KOSTYM

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan

Berättelsen om Askungen – Sandy Powell

Carol – Sandy Powell

The Danish Girl – Paco Delgado

The Revenant – Jacqueline West

 

BÄSTA REDIGERING

VINNARE: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel

The Big Short – Hank Corwin

The Revenant – Stephen Mirrione

Spotlight – Tom McArdle

Star Wars: The Force Awakens – Maryann Brandon och Mary Jo Markey

 

BÄSTA SPECIALEFFEKTER

VINNARE: Ex Machina – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Williams Ardington och Sara Bennett

Mad Max: Fury Road – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver och Andy Williams

The Martian – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence och Steven Warner

The Revenant – Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith och Cameron Waldbauer

Star Wars: The Force Awakens – Roger Guyett, Pat Tubach, Neal Scanlan och Chris Corbould

 

If you also like this news-site to, please consider contributing so we can continue to do so. We can't without your help. Click here to help us.Any contribution will help us keep existing. Pledge at MackansFilm @ Patreon if you want to support. Also, check out our YouTube-channel: Mackans Television. New videos on a regular basis.

 
Liked it? Take a second to support Richard K. Bengtsson on Patreon!
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d bloggers like this: